تعمیر و نگهداری هواساز ،معرفی اجزای تشکیل دهنده آن کلینیک انرژی ساختمان-بتا تهویه

تعمیر و نگهداری هواساز ،معرفی اجزای تشکیل دهنده آن کلینیک انرژی ساختمان-بتا تهویه

هواساز هایژنیک، اصلی ترین و مهمترین سیستم در تصفیه هوا در اتاق تمیز است که شبیه هواساز معمولی است با این تفاوت که، توانایی عمل فیلتراسیون و پاکسازی هوا از هر نوع آلودگی را تا شرکت بتا تهویه 99.99 دارا است. در مدل ­های متداول هواساز یک داکت متصل ­کننده بین خروجی هوا و ورودی هوای تازه وجود دارد. داکت منتقل کننده این امکان را فراهم می ­کند که بخشی از هوای خروجی دوباره به سمت ورودی هوای تازه بازگردانده شود و مجدداً مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • این دستگاه با نام هوارسان یا واحد انتقال هوا نیز شناخته می شود و اغلب در سه نوع معمولی، هایژنیک و سقفی تو کار در بازار عرضه می شوند.
 • هر چقدر در طراحی دستگاه از بسترهای فیلتراسیون بیشتری استفاده شود، هوای خروجی تمیز تر خواهد بود.
 • تمیز بودن کویل هواساز مستقیما بر راندمان انتقال گرما از جریان هوا یا به درون آن و عملکرد کل سیستم تأسیسات تأثیر گذار است.
 • هواساز یکی از تجهیزهای مهم در سیستم تهویه مطبوع به حساب می آید .

کلیه مراحل طراحی، مدل‌سازی، ساخت و تست دستگاه‌های هواساز توسط مهندسین شرکت مهتاب گستر انجام می پذیرد. هواساز دستگاهی برای تامین هوای مطبوع و سالم با دست یافتن به دما و رطوبت مناسب است. این سیستم مهم، یکی از اصلی‌ترین تجهیزات سیستمهای تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد. هواسازها در صنایع مختلف نیز برای تولید هوای مورد نیاز با درجه و رطوبت مورد نظر به کار برده می‌شوند.

ویژگی های دستگاه هواساز چند منطقه ای

غالباً از فن ­های سانتریفیوژ در هواسازها استفاده می‌شود اما امروزه در هواسازها فن ­های EC نصب می­ شوند و همچنین به منظور افزایش بازده انرژی در سیستم ­های قدیمی نیز جایگزین می ­شوند. در مسیر هوای خروجی از فن، یک سنسور فشار تعبیه شده است، که فعالیت آن را ثبت می ­نماید. اگر فن در حال فعالیت است، یک اختلاف فشار ایجاد می­ کند و از این اختلاف فشار به منظور تشخیص خرابی تجهیزات هواساز و هشدار به مهندسان و اپراتورهای تأسیسات ساختمان استفاده می ­گردد. هواساز یک دستگاه تامین کننده هوا در یک سیستم تهویه مطبوع می‌باشد که هوا را مطابق شرایط مطلوب تامین و در فضاهای مختلف توزیع می‌کند. در یک دستگاه هواساز هوای تازه و هوای در گردش داخلی با هم مخلوط شده و هوای مطبوع تولید می‌شود.

این نوع فیلترها که به عنوان پیش فیلتر استفاده می گردد به راحتی قابل شستشو و تعویض می باشد ذرات با قطر بالاتر از ۱۰۰۰ میکرون را می توانند با راندمان ۶۰ درصد و با قطر بالاتر از ۱۰۰ میکرون با راندمان ۲۰ درصد جذب میکند. میزان دبی حجمی هوای تولیدی با توجه به اصول انتقال حرارت ظرفیت حرارتی و برودتی آن نیز معین می گردد . برای این کار عموما از واحدهای BTU/H و KW یا TR(تن تبرید) استفاده می گردد . در مدل های صنعتی یا هواساز های بسیار بزرگ به دلیل ابعاد بزرگ این دستگاه ها امکان حمل آنها به راحتی مقدور نیست و باید هواسازها به صورت دمونتاژ به محل ارسال گردد و در محل نصب دوباره مونتاژ گردد و به همین دلیل نیاز به نصاب خبره می باشد.

مزایای استفاده از دستگاه هواساز

کما اینکه هواسازهایی وجود دارند که بدون هیچ گونه سیستم کنترلی، تولید شده و تنها قابلیت روشن و خاموش شدن فن برای آن ها لحاظ شده است. در این پروژه به یک هواساز دارای کویل آب سرد و کویل آبگرم نیاز دارید که آب سرد به چیلر و آب گرم به موتورخانه یا پکیج متصل می گردد. برای برآورد ظرفیت و قیمت دستگاه هواساز و چیلر باید ارتفاع سوله ، نوع کاربری و شهری که قرار است دستگاه در آنجا نصب شود نیز مشخص گردد.

مصرف انرژی الکتریکی یک هواساز عمدتاً مربوط به الکتروموتور فن تأمین­کننده هوای ورودی و همچنین فن هوای برگشتی در ساختمان­‌های بزرگ­تر است. همچنین هواسازها تأثیر قابل توجهی بر روی مقدار انرژی مصرفی توسط سایر تجهیزات تهویه مطبوع از قبیل چیلرها، بویلرها و رطوبت­زن­های نصب شده در ساختمان را دارند، چرا که فعالیت نادرست هواسازها تقاضای تهویه را افزایش می­دهد. طراحی، بهره­برداری و نگهداری صحیح برای فعالیت کارآمد هواسازها و واحدهای در ارتباط با آن­ها ضروری هستند. در هواسازها رطوبت اضافی هوا توسط کویل­‌های سرمایشی که خنکی خود را از چیلر تأمین می‌­نمایند، از هوا گرفته می‌­شود.

هواساز ایرواشر قیمت هواساز ایرواشر خرید ایرواشر-بتا تهویه

بر خلاف چیزی که شاید خیلی از افراد تصور کنند ایرواشر و هواساز عملکرد متفاوتی دارند و یکسان نیستند و در اصل دو سیستم جداگانه برای راه اندازی دارند. البته نباید فراموش کنیم که در کلیات کاملا شبیه به یکدیگر و هستند در بعضی جزییات تفاوت دارند و به همین علت نمیتوانیم آن ها را یکی بدانیم. سوالی است که با شنیدن نام هوا شورها (ایرواشرها) به ذهنمان می‌رسد، برای دانستن سازوکار این دستگاه‌ها بطور خلاصه به معرفی ایرواشر، اجزای تشکیل دهنده، نحوه کار وهم‌ چنین مزایا و معایب آن می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

 • باید توجه داشت که سیستم گرمایشی این دستگاه به دو صورت فول فرش و تلفیقی قابل پیاده سازی است.
 • وظیفه‌ی دمپر باز و بسته کردن مسیر جریان هوا و تنظیم میزان دبی هوا‌ی عبوری است.
 • در سیستم سرمایش نیازی به کویل و آب سرد ندارد ، به همین دلیل قیمت آن بسیار کمتر از هواساز است.
 • در ایرواشرهای کلاس 6 میزان دبی ایجاد شده به ازای هر 1000 متر مکعب هوای عبوری، 1.8 متر مکعب در ساعت می باشد.
 • سیستم های تهویه مطبوع تبخیری (مانند کولر آبی و ایرواشر) ، حداکثر می توانند دمای هوا را تا 3 درجه بالاتر از دمای مرطوب آن شهر کاهش دهند.

شرایط خروجی هوا به دمای آب اسپری شده در این دستگاه بستگی دارد. از این رو، با کنترل دمای آب به صورت خارجی امکان کنترل شرایط خروجی هوا وجود دارد که پس از آن می‌تواند برای اهداف تهویه هوا مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه‌ در مقایسه با کولر آبی، دمای میانگین قطرات آب در تماس با هوا، جهت انتقال گرما و جرم را تعیین می‌کند.

انواع هواساز ایرواشر خانگی

به این شکل که تمامی نازل های موجود در ایرواشر، آب را با فشار زیاد بر روی تمامی جریان های در حال عبور، تزریق یا اسپری می نماید. ذرات پودری که در انتظار بخار شدن هستند، حرارت به وجود آمده را از هوای درون لوله ها گرفته و موجب کم شدن دمای هوا می گردند. هواساز ایرواشر خانگی مانند هواساز معمولی است با این تفاوت که سیستم سرمایش آن از نوع تبخیری است یعنی به جای استفاده از کویل سرمایشی، از سیستم ایرواشر استفاده می کند. به همین علت سیستم چیلر و کویل برودتی ندارد و استفاده از آن بسیار اقتصادی است. این دستگاه علاوه بر تنظیم دمای هوا می تواند با استفاده از فیلتر، آلودگی و گرد و غبار موجود در محیط را از بین ببرد.

نکاتی که در هنگام خرید ایرواشر باید به آن ها توجه کنید

ایرواشرها مبتنی بر سرمایش تبخیری هستند و برای رطوبت زنی سیستم های هواساز (هوارسان) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. سپس هوایی که خنک شده، فیلتر میشود و به دلیل مخلوط شدن با آب تبخیری، رطوبت نسبی آن نیز افزایش می‌یابد. در این حالت نمیتوان رطوبت هوا را تنظیم کرد و رطوبت هوا همواره افزایش می‌یابد. از این رو دستگاه ایرواشر، برای سرمایش ساختمانهایی که در مناطق مرطوب هستند مانند شهرهای ساحلی، مطلوب و کارآمد نمی‌باشد و بهتر است از این دستگاه در مناطقی که آب و هوای خشک و نیمه خشک دارند استفاده و بهره برداری نمایند. سیستم سرمایشی ایرواشر عملکرد کاملا متفاوتی با سیستم گرمایش آن دارد در واقع میتوان گفت سیستم سرمایشی آن شبیه کولر آبی است. به این صورت که نازل‌های تزریق کننده آب با فشار بالا، آب را بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه، اسپری کرده و به ذرات پودری شکل در می‌آورند.

دیدگاهی در مورد “مقایسه چیلر، ایرواشر، زنت، هواساز”

اما در کل ضخامت ورق خارجی بدنه حدود ۱.۵ میلی متر و بدنه‌ی جدار داخلی حدود ۱ میلی متر می‌باشد. بدنه‌ی دستگاه از جنس ورق گالوانیزه‌ی گرم با ضخامت استاندارد می‌باشد. بدنه‌ی دستگاه ایرواشر مهریزان به صورت دوجداره بوده که در بعضی از مدل‌های دستگاه قابلیت مونتاژ و دمونتاژ سریع و آسان را دارد. عایق حرارتی و برودتی مورد استفاده در بدنه‌ی دستگاه از جنس‌های مختلف از جمله عایق پلی اورتان تزریقی، عایق‌های پشم و شیشه، عایق‌های الاستومری و…. گروه صنعتی فامکو بزرگترین عرضه کننده محصولات صنعتی در خاورمیانه با در نظر گرفتن بهترین برند ها و کیفیت ها، در تلاش است تا نیاز های صنعتی خریداران در زمینه محصولات صنعتی و تهویه مطبوع را با مناسب ترین و مطمئن ترین پیشنهادات، مرتفع سازد. در صورتی که نسبت به اختلالات ایجاد شده در روند کار ایر واشر ها بی توجه باشید و اقدام به حل آن ها نکنید، ممکن است دستگاه در روند کار خود دچار مشکلات جدی شده و هزینه های بسیاری را به دنبال داشته باشد.

فقط در حالت گرمایشی (و آن هم در صورت نیاز) می توان رطوبت هوا را تنظیم و به مقدار دلخواه درآورد. چونکه در حالت سرمایشی باید آب در مسیر هوا تزریق شود و مقداری از ذرات همین آب با هوا مخلوط شده و در نتیجه سطح رطوبت نسبی بالا می رود و نمی توان آن را کاهش داد یا کنترل کرد. ولی در حالت گرمایشی چون از کویل آبگرم برای گرمایش استفاده می شود می توان با نصب سیستم کنترلی و تجهیزات رطوبت زن ، رطوبت هوا را به مقدار کنترل شده ای افزایش داد. این شرکت، فعالیتهای صنعتی خود را از سال 1357 در زمینه تولید انواع لباسشویی، با نام تجاری “الکترومبتکر” آغاز نمود. و سالها بعد، درکنار تولید ماشین لباسشویی، اجاق گاز، بخاری و آبگرمکن گازسوز (در طی نزدیک به دو دهه)، تولیدات مذکور را در خط تولید خود حفظ نمود.

مبدل حرارتی پوسته و لوله گروه صنعتی هفت-بتا تهویه

مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای از چندین صفحه باریک ساخته شده‌اند که به صورت موازی کنار هم قرار می‌گیرند. هر یک جفت‌ از این صفحات یک کانال را تشکیل می‌دهند که سیال از داخل این کانال حرکت می‌کند. و هر جفت صفحه که روی جفت دیگری قرار می‌گیرد، کانال دیگری بینشان ایجاد می‌شود که سیال دوم از این کنال‌ها عبور می‌کند. در نوع پرده‌دار ضمایمی روی صفحات اصلی قرار دارد که به انتقال حرارات کمک بیشتری می‌کند. مبدل‌های صفحه‌ای واشردار، مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای حلزونی، مبدل‌های حرارتی لاملا، مبدل‌های لوله‌ای پره‌دار و مبدل‌های صفحه‌ای پره‌دار از این دسته مبدل‌های حرارتی هستند.

همین نحوه واشرگذاری قدرتمند موجب میشود که نشت جریان سیال به بیرون از دستگاه رخ ندهد. سایش و خوردگی در این مبدلها بسیار کم و راندمان همیشه بالاست. تهویه نگار در ادامه، این سیستم ها را به طور کامل بررسی و مطالعه می کند. استفاده از مطالب فوق با ذکر نام دماتجهیز و لینک به منبع بلامانع است. در صورت نشتی واشرها، سیال به بیرون نشت کرده و دو سیال باهم تلفیق نمی‌شوند.

 • در دماها و فشارهای کمتر از این مقدار از دسته ای از این تیوب ها که داخل پوسته جاسازی شده اند، استفاده می شود تا انتقال گرما بین دو سیال از طریق جداره لوله ها، انجام بگیرد.
 • به زبان ساده‌تر دو سیال به صورت یک در میان، بین صفحات در جریان هستند.
 • چیدمان چند مسیره شامل مسیرهای متصل شده به‌شکل سری هستند که در شکل زیر چیدمان شکل بندی با دو مسیر و سه یا چهار کانال نمایش می‌دهند که باختصار آن را یا می‌نامند.
 • پدیده انتقال گرما، بر اساس اصل آشفتگی حرارتی بدون حرکت مواد است.
 • از جمله ویژگی های این نوع از مبدل ها این است که فشار و دمای بالایی را تحمل می کنند و ساختار آنها به گونه ای است که طراحی و ساخت آنها آسان است و به همین دلیل کاربرد وسیعی در صنعت دارند.

پوسته باعث ایجاد فضای برای حرکت سیال در اطراف لوله های نازک می شود. چیدمان‌های چند مسیره همیشه باید ورودی و خروجی مبدل در هر دو سر ثابت و متحرک وجود داشته باشد. معمولاً تعداد مسیرها، تعداد کانال‌ها (مسیر جریان در دو صفحه مجاور) به ازای هر مسیر، برای دو سیال یکسان و به صورت متقارن باشد. لوله های هم محوری که درون هم قرار می گیرد در یک انتها توسط یک زانوی ۱۸۰ درجه برگشت داده می شود.

یکی از مشخصاتی که مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله را با هم متفاوت می‌کند، نوع جریان آن‌هاست. یک مبدل حرارتی پوسته و لوله، معمولاً از بخشهای مختلفی ساخته شده است که مهمترین بخش را میتوان لوله های موجود در آن نام برد. در مبدل‌ها به طور کلی ممکن است مسیر حرکت سیال‌های سرد و گرم نسبت به هم دو وضعیت داشته باشند. در حالت اول ممکن است دو سیال از یک ناحیه از مبدل وارد شده و به طور هم مسیر با هم در طول مبدل، تبادل حرارت کنند و از ناحیه دیگر به طور هم‌زمان خارج شوند. در نقطه مقابل مبدل‌های با جریان متقابل قرار دارند که در آن سیال سرد و گرم از دو نقطه مقابل هم وارد می‌شوند به طوری که در محل خروج سیال سرد، سیال گرم وارد و در نقطه خروج سیال گرم، سیال سرد وارد می‌شود.

تعمیرات مبدل های حرارتی

لوله‌ها ممکن است به صورت مستقیم یا راست (دو سر باز) و یا به شکل U بر روی صفحه‌ای به نام Tube Sheet پرس یا جوش داده شوند. جنس لوله‌ها معمولا از فولاد،استنلس استیل، مس و گاهی نیز از گرافیت یا تفلون است. عیب اصلی مبدل‌های دو لوله‌ای این است که میزان انتقال گرما در واحد سطح‌شان کم است و برای یک ظرفیت گرمایی بزرگ، ابعاد بزرگ و همچنین قیمت بالایی خواهند داشت. این مبدل‌ها برای جاهایی که سطوح انتقال حرارت کوچکی نیاز داریم و یا فشار هر کدام از سیال‌های گرم و سرد زیاد باشد مناسب است. به عبارت دیگر مبدل حرارتی وسیله‌ای است که برای انتقال حرارت موثر بین دو یا چند سیال ساخته شده است که در آن دوسیال توسط یک دیواره از هم جدا شده‌اند، بنابراین دو سیال هیچ‌وقت در یکدیگر مخلوط نمی‌شوند. در این نوع مبرد جهت جریان حرکت سیال های داخل لوله در جهت مخالف هم هستند.

مبدل حرارتی چگونه کار می کند?

این نوع مبدل ها بیشتر در مقیاس های آزمایشگاهی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند. مبدل های حرارتی ایمکس از نوع پوسته و لوله (shell & tube) می باشند. می تواند بین 15 تا 45 درصد تغییر کند و به صورت نسبت ارتفاع باز شدن قطعه به داخل قطر پوسته بیان می شود.

مبدل های حرارتی حلزونیبه ویژه در کاربرد سیال لجن آلود ، مایعات لزج و مایعاتی با ذرات جامد معلق شامل ذرات بزرگ و جریان دو فازی مایع- جامد ، استفاده می شوند. مبدل های حلزونی ، در سه نوع اصلی که در اتصالات و آرایش های جریان ، تفاوت دارند ، ساخته می شود. صنایع بسیاری طراحی انواع مبد ل های حرارتی فعالیت دارند و هم چنین، دروس متعددی در کالج ها و دانشگاه ها با نام های گوناگون درطراحی مبدل های حرارتیارائه می گردد.محاسبات مربوط به مبدل ها کاری طولانی و گاه خسته کننده است. اما با استفاده از برنامه های کامپیوتری تمام محاسبات توسط کامپیوتر انجام می شود.نرم افزارهای Aspen B-jac و HTFS از این موارد هستند. این انتقال گرما است که به طور طبیعی از طریق دیواره ها، صفحات و لوله ها اتفاق می افتد.

چنانچه مواد رسوبی و آلایندگی در استخر کم است، پیشنهاد میشود از مدل مبدل حرارتی استخر ساده بهره بگیرید. در حالت اول، مبدل لاملا از مجموعه‌ای از صفحه‌های نازک فلزی شکل گرفته که همین صفحات، مجموعاَ یکسری کانال را تشکیل میدهند. همچنین ممکن است به صورت لوله‌های تخت یا کانالهای مستطیلی در کنار همدیگر قرار بگیرند که اصلاحاَ به این نوع آرایش قرارگیری «لاملا» گفته میشود. در حالت لاملا، ورقه‌های نازک به صورت طولی در یک پوسته قرار گرفته اند. از همین رو در مبدلهای گرمایی صفحه‌ای هیچگونه نشتی به بیرون انجام نمیشود. هم میتوان مبدل گرمایی حلزونی را به شکل چگالنده‌ها و تبخیر کننده‌های هم مرکز طراحی نمود.

بسته بهکاربرد مبدل های حرارتیپوسته و لوله ، تفاوت زیادی در شکل و ساختمان آنها وجود دارد. مهم ترین ویژگی های مبدل حرارتی پوسته و لوله Emaux نسبت به انواع دیگر مبدل ها، سبکی وزن آن ها، اشغال فضای کم و راندمان کاری بالای آن ها می باشد. صفحات فلزی باریک هنگامی که شکل داده می‌شوند، برجستگیهایی به سمتهای بیرونی مبدل حرارتی ایجاد میگردد.

بهینه ساری مصرف انرژی و کیفیت بالای قطعات از اولویت های این شرکت است. مبدل های حرارتی در صنایع مختلف از جمله صنعت HVAC و تبرید، کاربردهای اساسی و فراوانی دارد که در این مقاله به طور کامل و جامع به کاربردها و نکات طراحی آن اشاره خواهیم کرد. مبدل های حرارتی می توانند عملیات انتقال حرارت ، بین دو یا چند سیال را انجام دهند.این فرایند می تواند بین ‘مایع و مایع’،’گاز و گاز’ و همچنین بین ‘مایع و گاز’ به وسیله مبدل های حرارتی صورت پذیرد. با وجود اینکه سرعت گرم کردن هر دو نوع یکسان است اما مبدل حرارتی تمام استیل بسیار گران تر از مبدل های مسی می باشند.

فن کویل چیست؟ خرید انواع فن کویل سقفی، دیواری، کانالی آسا تهویه-بتا تهویه

این سیستم های سرمایشی در اشکال، ابعاد مختلف و متناسب با فضاهای مختلف طراحی و تولید می شوند و ساختار آنها به گونه ای است که در هر چهارفصل سال، قابلیت تامین هوای مطبوع مورد نیاز ساختمان را دارند. در برندهای معتبر، این دستگاه های تهویه مطبوع مجهز به فیلتر تصفیه هوا هستند که این ویژگی بهمراه دیگر مزایایی که در ادامه به آنها بیشتر پرداخته ایم، روی قیمت این محصول تاثیر بسزایی می گذارد. فن کویل اتمسفر کانالی در ۷ مدل و ظرفیت از ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه هوادهی تولید می شود که دارای الکتروفن های سانتریفوژ با موتور سرخود مخصوص می باشند. تعداد دریچه های هوای خروجی در ظرفیت های بالاتر از ۱۴۰۰، ۲ عدد و در ظرفیت های پائین ۱ عدد می باشد.

 • فن کویل‌های سقفی در دو مدل کابین دار و بدون کابین طراحی و ساخته می‌شوند.
 • از آنجا که این سیستم می تواند با دمای پایین آب نیز گرم شود، درنتیجه برای مناطقی که تولید گرما صرفا توسط صفحات خورشیدی انجام می گیرد مناسب است.
 • جدول زیر نحوه انتخاب ظرفیت تقریبی مناسب فن کویل برای نصب در ساختمان های مسکونی و در محیط های معتدل آب و هوایی مانند تهران را نشان می دهد.
 • فن کویل های کاستی در سقف کاذب نصب می شود و پنل آن روی سقف پدیدار است.

این مدل مانند پنل داخلی کولر گازی است که معمولا تنها کارشناسان توانایی تشخیص دارند و به اشتباه کولر گازی به نظر می آیند. بعضی از فن کویل ها مانند فن کویل کاستی و دیواری از دو قسمت فلزی و پلیمری تشکیل می شود. فیلتر دستگاه میتواند از نوع آلومینیومی چند لایه یا پلیمری باشد که در عمل از ورود ذرات معلق و گرد و غبار به داخل فن کویل جلوگیری می کند.

بهره برداری از سیستم اتوماسیون ساختمان

این فن کویل ها با توجه به ظرفیت آنها، تعداد فن و موتور فن متفاوتی را خواهند داشت. شرکت کویل سازی تهویه دی ایکس مهر به عنوان یکی از سازندگان مطرح در این زمینه توانسته انواع رادیاتور فن کویل را طراحی و تولید نماید. در فصل گرما، آب سرد تولیدی توسط چیلر یا مینی چیلر و در فصل سرما، آب گرم تولیدی توسط دیگ یا پکیج، درون لوله های کویل به گردش در می آید.

فن کویل کاستی چهار طرفه میدیا مدل MKA-600

فن‌ کویل از ابزار توزیع هوا محسوب شده و به منظور گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب گرم یا سرد مورد نیاز در موتورخانه توسط دیگ آب گرم یا چیلر تأمین شده و توسط پمپ و شبکه لوله‌کشی به فن‌کویل می‌رسد. هوا توسط فن از روی کویل‌های فین دار که حاوی آب گرم/سرد هستند عبور داده شده و فضای اطراف را گرم/سرد می‌کند. کنترل دما با فرمان ترموستات به فن جهت روشن یا خاموش شدن آن و براساس دمای محیط انجام می‌گیرد. اگر می‌خواهید از فن کویل برای تأمین سرمایش و گرمایش فضای مورد نظر خود استفاده نمایید و دقیقاً نمی‌دانید بهتر است از چه نوع فن کویل زمینی، سقفی، کانالی، کاستی، دیواری با چه ظرفیت، برند، قیمت و مشخصاتی استفاده نمایید.

گاهی اوقات، آب از واحد مرکزی گرفته می‌شود که با تجهیزات ضروری از قبیل برج خنک‌کننده یا بویلر کامل می‌شود. برج خنک‌کننده و بویلر به ترتیب گرمای آب را می‌گیرد و آب گرم تولید می‌کند. بعد از روشن شدن فن کویل با کمک کلید سلکتوری یا ترموستات، آب گرم یا سرد وارد کویل‌های ورودی شده و با کمک گردش اجباری هوا سرما و گرمای خود را از دست می‌دهد. این هوای گرم و سرد به دست آمده به فرآیند هوادهی به محیط تزریق می‌شود. بعد از آن آب که دمای خود را از دست داده از طریق خروجی ها به موتورخانه هدایت می‌شود. در مدل های دو لوله‌ای یکی برای ورود آب گرم یا سر و یکی برای خروج است.

یک فن کویل، دستگاهی با قابلیت های گوناگون است که گاهی اوقات با مکش هوای موجود، درجه حرارت فضای محیط اطراف خود را تنظیم می کند. این کنترل توسط یک سوئیچ دستی خاموش/ روشن یا یک ترموستات انجام می شود. تر موستات به فن یا به شیر کنترل فرمان می دهد که با تغییر دور فن یا تغییر میزان دبی آب ورودی به کویل ها می توان به دمای مطلوب در هر فضا دست یافت.

برج خنک کننده ، قیمت انواع کولینگ تاور مهاب-بتا تهویه

در برج‌های خنک‌کننده مدار بسته، آب از داخل کویل جریان پیدا می‌کند و هوا بر روی کویل دمیده می‌شود. جهت افزایش راندمان در بعضی مواقع نیاز به پاشش آب بر روی سطح کویل نیز می‌باشد. در مناطق خشک و کم‌آب، استفاده از برج خنک‌کننده مدار بسته، علی‌رغم سرمایه‌گذاری اولیه بیشتر، نسبت به برج خنک‌کننده مدار بسته ارجحیت دارد.

 • به همین علت، و با هدف صرفه جویی در هزینه ها، در موارد زیادی می توان از برج خنک کننده مدار بسته به جای برج هیبریدی استفاده کرد.
 • هوا نیز به همرا بخار و قطرات آب از بالای برج به بیرون رانده می‌شود.
 • البته اگر باز هم دستگاه دچار نشتی باشد، تشخیص آن به شدت سخت می‌باشد.
 • تعیین ظرفیت برج خنک کننده یکی از مهمترین پارامترها در خرید این دستگاه‌های قدرتمند صنعتی به شمار میرود.

یکی از مهم ترین مزایای برج خنک کننده این است که این مبرد به دلیل تولید آسان و انبوه به راحتی در دسترس است. الف) باید فضای کافی و بدون مانع مزاحم در اطراف برج وجود داشته باشد تا هوای تازه لازم به برج خنک کننده برسد. در این مقاله قرار است به پاسخ دو سوال کلیدی بپردازیم یعنی کار برج خنک کننده چیست و اینکه برج خنک کننده چه کاربردی دارد. به جهت محافظت ویژه از دستگاه، در دماهای محیطی سرد (پاییز و زمستان) آب تشتک را خالی نمایید. بهتر است این کار را در زمان خاموش بودن دستگاه نیز انجام دهید تا از رسوب گذاری آن جلوگیری نمایید. پیشنهاد میشود در صورت کاهش میزان آب این تشتها، بلودان را موقتاَ قطع کنید.

۱- فن برج خنک‌کننده[ویرایش]

این کویل (آب) سیال منتقل شده از کندانسور را از هوای بیرون جدا می‌کند تا آلاینده‌ای وارد آن نشود. برای خنک کاری بهتر آب موجود در دستگاه از طریق نازل ها بر کویل ها پاشش می‌شود، بخشی از آن تبخیر شده و در کنار هوا به خنک کاری می‌پردازد. در مدل محصول مدار بسته، در فصول سرد غالباً آب خنک کاری را با گلیکول مخلوط می کنند تا به صورت مایع حفظ شود. در این مدل آب یا سیال گرم از طریق لوله ها به داخل برج خنک کننده وارد می‌شود.

مقایسه پکینگ برج خنک کن PVC و PP

برای دور شدن فرآیند صنعتی از هرگونه آلودگی، آب کثیف شده به وسیله این پورت آب، تخلیه شده و به کمک پورت آب جبرانی، آب پاک و شفاف وارد چرخه خنک‌کاری میشود. در حقیقت در مدل مخروطی از تکنولوژی کاهش دور تسمه و پولی بهره گرفته میشود. همچنین کارکرد تسـمه‌ها در مجاورت بخـار آب و تحت زاویه نور آفتاب، موجب استهلاک شدید و سریع تسـمه‌ها میشود؛ در نتیجه سـیستم به تعویض پشت سر هم تسمه به عنـوان قـطعه مصرفی نیاز پیدا خواهد کرد. صحبت در رابطه با مزایای انواع برج خنک کننده شاید ساعتها و روزها طول بکشد. در حقیقت انواع برج خنک کننده آنچنان دارای ویژگیها و مزایای قدرتمند و متنوعی هستند که مدتهاست همواره به انتخاب اول صاحبان صنایع جهان تبدیل شده اند.

سیستم برج خنک کننده القایی

برج خنک کننده در واقع یک مبدل حرارتی به شمار می‌رود که از طریق ایجاد تماس میان «آب و هوا»، شرایط خنک‌سازی آب داغ را فراهم می‌کند. میگم همکاران تماس بگیرن تا بتونن با همکاری شما نسبت به محاسبه ظرفیت برج خنک کن چیلر اقدام کنن . بنابر این با انتقال گرما از گاز مبرد به آب درون کندانسور، گاز مبرد خنک شده و وارد سیکل گردش درون چیلر میشود. آب نسبتا گرم با گرمایی که از ماده مبرد گرفته به سمت برج خنک کننده چیلر تراکمی حرکت میکند تا گرمای خود را از دست بدهد. به برج خنک کننده‌ای که بدنه اصلی مخزن از فایبرگلاس، کامپوزیت یا ورقهای grp تشکیل شده از الیاف سوزنی و حصیری، رزین پلی استر، ژلکت آنتی باکتریال و… ساخته شده باشد کولینگ تاور فایبرگلاس گفته میشود. لازم به ذکر است که برج خنک کننده گالوانیزه و به طور کل فلزی به دلیل خاصیت تبادل حرارتی فلز دارای راندمان خوبی نیز بودن ولی به دلیل هزینه نگهداری بالا و خرابی زیاد جای خود را به مدل فایبرگلاس دادند.

مزایای این نوع برج خنک‌کننده موجب گشت که استفاده از آن در واحدهای صنعتی نیز رواج یابد. با این وجود در شرایطی که دبی آب در گردش بالا بود، همچنان از برج‌های خنک کن Field Erected یا مونتاژ در محل استفاده می‌شد. این باعث میشود تا در مسیر جریان هوا و آب اختلال ایجاد شده و تماس بهتری برقرار خواهد شد. اغلب پکینگ های فیلم دارای فاصله ورق 3/4 اینچ یا 19 میلیمتر می باشند. این اندازه همانطور که اجازه عبور هوا را می دهد ، کمتر دچار گرفتگی می شود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار